VOICES FROM THE CENTER
Central Europeans reflect on life before the fall of the Berlin Wall
Participants AboutPartners


Gabriel Kládek

História býva prepisovaná

Košice, Slovensko, 2009
PLAY AUDIO
Slovak English

Gabriel Kládek, Historik

Keď v roku 1968 prechádzali ruské vojská cez Košice, ľudia boli tak nahnevaní, že začali na tanky útočiť. Rusi spustili streľbu. Bolo tam veľa mŕtvych a zranených. Jeden môj priateľ fotograf sa naštval, zdvihol tehlu a hodil ju do tanku. Jeden kameraman z televízie to nasnímal a udal to štátnej bezpečnosti. Toho priateľa kompletne zničili – vyhodili ho z roboty, jeho deti nemohli študovať, atď. Bol označený za teroristu a mal byť zatvorený na osem rokov za to, že ohrozil prechod sovietských vojsk.

Po zmene režimu prakticky nebol rehabilitovaný. Keď som ministrovi spravodlivosti napísal v jeho mene list, tak som dostal asi takú odpoveď,  – no neformuloval to tak, že škoda, že neumrel, ale – že keby umrel, tak by jeho rodina niečo dostala.

Pred revolúciou bolo tažké robiť výskum, ale aj teraz je situácia ťažká, pretože ako historik sa nemôžem dostať ku informáciám o tom, čo sa dialo. Keď mestu ponúkli komunistické 
archívy, nemalo o ne záujem. A tak sa archívy stratili.

História býva prepisovaná. Sú veci, ktoré boli do histórie pridané, a veci, čo boli z histórie vymazané. Napríklad na fotkách, kde Lenin reční na tribúne, bol pôvodne aj Trotsky. Keď Trotsky emigroval, tak ho z fotiek vyretušovali. Partizánske fotky boli tiež vyretušované. Keď niekoho popravili, tak ho vyretušovali z fotiek. Ale tu to zašlo až tak ďaleko, že už ani nie je čo retušovať.

Nemá zmysel zovšeobecňovať a zvaľovať všetku vinu na komunistov. To, čo hľadám sú konkrétny ľudia, ktorí urobili chyby. Samozrejme, že to bola zločinecká organizácia, ale je zaujímavejšie nájsť ľudí, ktorí urobili konkrétne rozhodnutia a konkrétne činy.

Keď chcem niečo skúmať, musím mať na to peniaze. Za archívmi musím cestovať do Prahy. A potom, za každý dokument musím platiť tri eurá. Keď potrebujem tých dokumentov tisíc, je to dokopy veľa peňazí. To je prepracovaný spôsob ako držať ľudí preč od informácií. Dostať sa niekde s výskumom takýmto spôsobom je ťažšie ako pred tým, pretože musím zdolávať veľa prekážok.

Veľa vecí je tak zakázaných, že ani určití členovia parlamentu nemôžu dostať informácie o tom, čo sa naozaj deje. Pri moci sú stále ľudia z bývalého režimu. Tí uprednostňujú držať niektoré informácie v tajnosti, pretože ináč by sa veci mohli obrátiť proti nim.

Tento rozhovor sa uskutočnil v slovenčine s pomocou prekladateľa
Foto: Janeil Engelstad

Previous interview
Next interview
·
Ideology Suppression Revolution Freedom Hope Values Identity