VOICES FROM THE CENTER
Central Europeans reflect on life before the fall of the Berlin Wall
Participants AboutPartners


Jozef Hablák, Anna Habláková

Pri tomto systéme niektorí ľudia
nemali dosť jedla

Oravská Lesná, Slovensko, 2009
Slovak English

Jozef Hablák, Anna Habláková, manželia na penzii

Anna: V päťdesiatych rokoch, v prvej dekáde socializmu, bol život naozaj ťažký. Ľudia nemali dostatok potravín.

Jozef: Keď začal socializmus, každá rodina, ktorá mala pole alebo hoci aj záhradu, musela odviesť štátu časť svojej zeleniny, mlieka, mäsa, vajíčok a vôbec všetkého, čo dopestovali. Takže museli mať toho dosť, aby mohli niečo jesť, niečo predať a niečo dať na kontingent. Pri tomto systéme niektorí ľudia nemali dosť jedla. Tento systém trval až do roku 1968.

Anna: V roku 1958 nám zaviedli elektriku a začiatkom šesťdesiatych rokov tu začalo byť lepšie, pretože tu postavili továreň Tesla. V továrni pracovali väčšinou ženy. Komunizmus nebol zlý, roboty bolo dosť, len náboženstvo podceňovali. Ale my sme si ho nedali.

Jozef: Muži išli väčšinou za robotou na Ostravsko, kde pracovali v uhoľných baniach. Chodili na týždňovky. Vtedy sa ešte robili soboty. Domov prišli v sobotu večer a v nedeľu večer alebo v pondelok ráno už išli späť na Ostravu, takže s rodinami boli strašne málo. Ja nie, ja som pracoval tu v lese ako drevorubač. Nikdy by som nemohol byť vedúci, pretože som nebol v strane. Prvé auto som si kúpil, keď som mal štyridsaťpäť rokov. Teraz je auto v každej rodine.

Anna: V tom komunizme bolo zdravotníctvo asi lepšie ako teraz. Dnes je treba za všetko platiť. Je to zlé pre dôchodcov. Keď máte aj iné výdavky, zdravotná starostlivosť je príliš drahá.

Jozef: Niektoré veci sú teraz lepšie a niektoré veci boli lepšie za socializmu. Vtedy bola bieda a nebolo čo jesť. Podpora žiadna nebola. Pre tých, ktorí sú chudobní, je to teraz zlé. Vtedy ľudia museli mať prácu a miesto na bývanie.

Anna: Keď bola u nás príbuzná z Ameriky, tak nám povedala, že v Amerike tam aj podporu dostanú, keď nerobia. A my sme si nevedeli predstaviť, ako môžu nerobiť a peniaze dostať, a teraz to prišlo aj k nám. Ale nechcem, aby sa komunizmus vrátil. Po revolúcii sme sa radovali, že bude lepšie. A naozaj sa nemáme zle.

Tento rozhovor sa uskutočnil v slovenčine s pomocou prekladateľa
Foto: Janeil Engelstad

Previous interview
Next interview
·
Ideology Suppression Revolution Freedom Hope Values Identity