VOICES FROM THE CENTER
Central Europeans reflect on life before the fall of the Berlin Wall
Participants AboutPartners


Agáta Terešová

Je to o svedomí

Oravská Lesná, Slovensko, 2009
PLAY AUDIO
Slovak English

Agáta Terešová, učiteľka a riaditeľka školy na penzii

Do tejto dediny som prišla ako učiteľka pred päťdesiatimi rokmi. Situácia bola veľmi ťažká. Nebola tu verejná doprava alebo ďalšie výhody, ktoré boli vo väčších mestách. Ľudia pracovali veľmi ťažko, ale výsledok bol malý. Bola tu veľká chudoba.

Väčšina detí rozprávala po goralsky, keď som sem prišla, a nevedeli po slovensky ani slovo. Ale deti boli šikovné a mala som s nimi dobré vzťahy. Ja som si vždy hovorila, že sa musím znížiť na úroveň týchto ľudí, lebo ináč tu nedosiahnem nič. Veľakrát som sa pristihla, že už aj rozprávam prízvukom ich nárečia.

V roku 1989 som bola riaditeľkou v škôlke. Mali sme tam vtedy asi tristo detí, keďže posledný ročník bol povinný. Bolo to tak, že naraz prišiel akýsi zlom. Detí veľmi ubudlo. Tunajšia továreň na televízory Tesla prestala pracovať, mamy ostali doma a zobrali deti zo škôlky. No ale teraz je to už zasa na takej úrovni, že majú veľa detí.
 
Dnes je tu naozaj odlišný životný štýl. Ľudia majú oveľa lepší život, a aj keď tu nie je dostatok práce na plný úväzok, robia všelijaké brigády. Obecný úrad pomáha tým, čo sú nezamestnaní. Je tu oveľa viac vládnych služieb pre ľudí. Starosta mesta pomáha aj postihnutým a chudobným ľuďom.

Teraz tak nejako rýchlo vyštudovali tí učitelia. Univerzita v Ružomberku chŕlila množstvo učiteľov. A tým, že sú tí učitelia ešte takí mladí, veľa rodičov je nespokojných. Tak ako všade, nájdu sa dobrí učitelia, dobrí ľudia, no sú aj výnimky. Ale časom sa to určite zladí.

Socializmus nemal až taký negatívny dopad na môj život. Je to o svedomí. Lebo sa aj hovorí, že všetko sa raz každému vráti. To hovorím aj svojím vnukom, že ak budú zle robiť, tak sa im to len zlým odplatí. Ale ak budú dobrí, nech čakajú dobré. Vždy sa mi to nedarí, ale snažím sa im to vštepovať. Snažím sa predovšetkým, aby mali radi ľudí a prírodu a boli skromní.

Na vojnu si už pamätám len trošku. Najlepšie by bolo, keby bol len stále mier a pokoj. Raz robili so mnou rozhovor pre jednu reláciu a tam som zapriala pokoj a lásku všetkým Lesňanom. Ale vystrihli to. Tá situácia je občas taká dosť všeliaká, ale dúfajme, že ten mier bude možný. Len aby bol pokoj, mier a aby bolo aj práce trošku, lebo od toho sa odvíja aj to ostatné.

Tento rozhovor sa uskutočnil v slovenčine s pomocou prekladateľa
Foto: Janeil Engelstad


Previous interview
Next interview
·
Ideology Suppression Revolution Freedom Hope Values Identity