VOICES FROM THE CENTER
Central Europeans reflect on life before the fall of the Berlin Wall
Participants AboutPartners


Jurina Soltysová,
Jaro Michalco

Sloboda je obmedzená slobodou iných

Bratislava, Slovensko, 2019
Slovak English

Jurina Soltysová,
Jaro Michalco, študenti

Jurina: Niektorí starší ľudia si myslia, že si nevieme vážiť to, čím oni prešli počas komunizmu. Ale zdá sa mi, že je to normálne. Tak to býva medzi ľudmi rôznych generácií. Áno, môžme viac cestovať a robiť mnoho ďalších vecí, čo oni nemohli, ale nemyslím si, že máme úplnú slobodu. Sloboda je obmedzená slobodou iných. Keď idete na niektoré miesta, nájdete tam tabule, na ktorých je napísané, že nemôžete robiť toto a tamto, a to je obmedzenie vašej slobody.

Jaro: Áno, som rád, že môžem ísť do Štátov, Talianska, Ázie a inde, ale inak žijem život podobný tomu mojich rodičov a starých rodičov. Mám niektoré slobody, ale ostatné veci sú viac-menej rovnaké.

Jurina: Neviem, aké to bolo žiť za socializmu, a je ťažké si to živo predstaviť. Jediná skúsenosť, s ktorou by som to mohla porovnať, je z obdobia pred tým, ako sme sa stali súčasťou Schengenu. Keď sme chceli ísť hoci len nakupovať do Rakúska, často boli na hraniciach dlhé rady áut a museli sme dlho čakať.

Jaro: A často vás Rakušania cez hranice nepustili, alebo boli veľmi pomalí.

Jurnia: Svet je viac globalizovaný, ale som hrdá na to, že som Slovenka. Keď stretávam ľudí zo zahraničia, tak im rada rozprávam o mojej krajine.

Jaro: Áno, nikdy by som nepovedal, že som z Európy alebo z Európskej únie. Hovorím, že som zo Slovenska a z Bratislavy a že žijem vo veľmi peknej krajine. A opravujem ľudí, ktorí si myslia, že sme ešte stále Československo. Veľa ľudí si nás mýli s inými krajinami v tomto regióne, alebo si myslia, že sme časť východnej Európy a nie strednej Európy. Som naozaj hrdý na moju krajinu a na to, že som Slovák.

Jurina: Myslím si, že je to normálne, pretože Slovensko je dosť malá krajina. Keďže je nás naozaj málo, nehráme významnú rolu vo svetovej politike. Ale zároveň si myslím, že to je pre Slovensko naozaj dobré, pretože nemôžeme byť zapojení do väčších konfliktov. Na inej úrovni ale môžeme podniknúť samostatné kroky v problémoch, ako globálne otepľovanie napríklad tým, že budeme triediť odpad a menej používať autá.

Jaro: Do tohto sa musí zapojiť čo najviac ľudí. Sám v tomto nič nezmením. Ale môžem sa pokúsiť robiť malé veci a podnecovať ďalších, aby sa tiež zapojili. Musíme sa všetci spojiť, aby sme mohli urobiť tieto pozitívne zmeny.

Tento rozhovor sa uskutočnil v angličtine
Foto: Janeil Engelstad


Previous interview
Next interview
·
Ideology Suppression Revolution Freedom Hope Values Identity